A capacitor is made from two hollow, coaxial, iron cylinders, one inside the oth
ID: 1330010 • Letter: A
Question
A capacitor is made from two hollow, coaxial, iron cylinders, one inside the other. The inner cylinder is negatively charged and the outer is positively charged; the magnitude of the charge on each is 12.0 pC . The inner cylinder has a radius of 0.500 mm , the outer one has a radius of 7.60 mm , and the length of each cylinder is 24.0 cm .
Part A
What is the capacitance?
Use 8.854×1012 F/m for the permittivity of free space.
C=___ F
Part B
What applied potential difference is necessary to produce these charges on the cylinders?
V=___ V
Explanation / Answer
(A)
Capacitance of the coaxial capacitor is,
C = 2o L / ln( b / a)
= 2 (8.854×1012 ) (0.24 m)/ ln(7.6 / 0.5 )
= 4.90*10^-12 F
=4.90 pF
(B)
The applied potential difference is necessary to produce these charges on the cylinders is,
V = Q / C
= (12.0 pC)/(4.90 pF)
=2.45 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.