A capacitor is made from two hollow, coaxial, iron cylinders, one inside the oth
ID: 1279364 • Letter: A
Question
A capacitor is made from two hollow, coaxial, iron cylinders, one inside the other. The inner cylinder is negatively charged and the outer is positively charged; the magnitude of the charge on each is 15.5pC . The inner cylinder has a radius of 0.500mm , the outer one has a radius of 6.80mm , and the length of each cylinder is 23.0cm
A) What is the capacitance? Use 8.85*10^-12
B) What applied potential difference is necessary to produce these charges on the cylinders?
Answer both for the points!
Explanation / Answer
The capacitance of a cylindrical capacitor is
C = 2 pi L epsilon / ln(b/a)
b and a are the outer and inner radii.
C = 2 pi * 0.23 * 8.85 x10-12 / ln(6.8/0.5)
= 4.90 x 10-12 F = 4.9 pF
--------------------------------------------
V = Q / C
= 15.5 pC / 4.9 pF
= 3.16 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.