A football wide receiver rushes 16 m straight down the playing field in 2.9 s (i
ID: 1329762 • Letter: A
Question
A football wide receiver rushes 16 m straight down the playing field in 2.9 s (in the positive direction). He is then hit and pushed 2.5 m straight backwards in 1.65 s. He breaks the tackle and runs straight forward another 24 m in 5.2 s.
Part (a) Calculate the wide receiver's average velocity in the horizontal direction during the first interval, in meters per second.
Part (b) Calculate the wide receiver's average velocity in the horizontal direction during the second interval, in meters per second.
Part (c) Calculate the wide receiver's average velocity in the horizontal direction during the third interval, in meters per second.
Part (d) Calculate the wide receiver's average velocity in the horizontal direction for the entire motion, in meters per second.
Explanation / Answer
apply the formula for velocity v = displacement/time
so here
for first run, V1 = S1/t1 = 16/2.9 = 5.517 m/s-------------------ANswer to A
for second run, V2 = S2/t2 = 2.5/1.65 = 1.515 m/s-------<<<<<<answer to B
for third run, V3 = S3/t3 = 24./5.2 = 4.61 m/s ---------------<<<<<<<<<<<Answer to C
for entire run,
Vavg = Vnet displacemnt /total time
vavg = (16 -2.5+24)/(2.9+1.65 + 5.2)
Vavg = 3.84 m/s -----------<<<<<<<<<<<<Answer to part D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.