A baseball thrown at an angle of 55.0 above the horizontal strikes a building 18
ID: 1329076 • Letter: A
Question
A baseball thrown at an angle of 55.0 above the horizontal strikes a building 18.0 m away at a point 6.00 m above the point from which it is thrown. Ignore air resistance.
Part A
Find the magnitude of the initial velocity of the baseball (the velocity with which the baseball is thrown) (m/s)
Part B
Find the magnitude of the velocity of the baseball just before it strikes the building (m/s)
Part C
Find the direction of the velocity of the baseball just before it strikes the building.(degrees below the horizontal.)
Explanation / Answer
along horizantal
initial velocity vox = vo*cos55
acceleration = ax = 0
displacement x = vox*T
T = x/vox
along vertical
initial velocity voy = vo*sin55
acceleration ay = -g
y = voy*T + 0.5*ay*T^2
T = x/vox
y = tan55*x - 4.9*x^2/(vo^2*(cos55)^2)
for x = 18 m and y = 6 m
6 = tan55*18 - 4.9*18^2/(vo^2*(cos55)^2)
vo = 15.6 m/s <<-------------answer
++++++++++++
part(B)
T = x/vx = 18/(15.6*cos55) = 2.01 s
vy = voy + ay*T = (15.6*sin55)-(9.8*2.01) = -6.92 m/s
v = sqrt(vox^2+vy^2)
v = sqrt(8.95^2+6.92^2) = 11.3 m/s
drection = tan^-1(vy/vx) = 37.7 degrees below the horizantal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.