It takes 23 hours 56 minutes and 4 seconds for the earth to make one revolution
ID: 1328414 • Letter: I
Question
It takes 23 hours 56 minutes and 4 seconds for the earth to make one revolution (mean sidereal day). What is the angular speed of the earth?
Assume the earth is spherical. Relative to someone on the rotation axis, what is the linear speed of an object on the surface if the radius vector from the center of the earth to the object makes an angle of 56.0° with the axis of rotation. The radius of the earth is 6.37×103km.
What is the acceleration of the object on the surface of the earth in the previous problem?
Unable to interpret units. Computer reads units as "×10^5degree/s". Tries 0/12 Previous TriesExplanation / Answer
Here ,
angular speed = angle /time
angular speed = 2*pi/(23 * 3600 + 56 * 60 + 4)
angular speed = 7.29 *10^-5 rad/s
the angular speed of earth is 7.29 *10^-5 rad/s
---------------------------------------
speed , v = w * R * sin(theta)
v = 7.29 *10^-5 rad/s* 6.37 *10^6 * sin(56)
v = 385 m/s
the speed of the person is 385 m/s
-----------------------------------
acceleration = v^2/r
acceleration = 385^2/(6.37 *10^6 * sin(56))
acceleration = 0.028 m/s^3
the acceleration on the surface is 0.028 m/s^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.