A point charge q +45.0 HC moves from A to B separated by a distance d 0.196 m in
ID: 1327328 • Letter: A
Question
A point charge q +45.0 HC moves from A to B separated by a distance d 0.196 m in the presence of an external electric field E of magnitude 260 N/C directed toward the right as in the following figure (a) Find the electric force exerted on the charge magnitude 1.17e-2 N direction toward the right (b) Find the work done by the electric force. 2.29e-3 (c) Find the change in the electric potential energy of the charge (d) Find the potential difference between A and B VB VA 50.96 The response you submitted has the wrong sign. VExplanation / Answer
charge q=45 uC=45*10^-6 C
separation d=0.196 m
electric field E=260 N/C
a)
eletric force F=q*E
=45*10^-6*260
=0.0117 N
=1.17*10^-2 N
b)
workdone, W=F*d
=1.17*10^-2*0.196
=0.00229 J
=2.29*10^-3 J
c)
U=-W
=-2.29*10^-3 J
d)
potential difference VB-BA=U/q
=(-2.29*10^-3)/(45*10^-6)
=-50.88 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.