A solid insulating sphere of radius a = 5.3 cm is fixed at the origin of a co-or
ID: 1327223 • Letter: A
Question
A solid insulating sphere of radius a = 5.3 cm is fixed at the origin of a co-ordinate system as shown. The sphere is uniformly charged with a charge density ? = -159 ?C/m3. Concentric with the sphere is an uncharged spherical conducting shell of inner radius b = 14.5 cm, and outer radius c = 16.5 cm.
What is V(b), the electric potential at the inner surface of the conducting shell? Define the potential to be zero at infinity.
I have found that the answer must include the conducting sphere (r = c, rather than b) but I haven't been able to figure out why that is?
Explanation / Answer
Vb = Vb-Vinfinity = - integral from infinity to b of E.dl
to calculate Vb we need to know the electric field outside the shell
so , it will be KQ/r2
inside the shell E=0
so, Va = - - integral from infinity to c of E.dl- - integral from infinity to b of E.dl
so, Va = KQ/c
where K =9x109 ,Q=(4/3) * pi * 0.0533 *-159 C=9.91x10-11C
C=0.165m
hence,Va = KQ/c =5.405 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.