Main Menu |Course Contents Notes W Bookmark Evaluate Communicate-Print e. Info C
ID: 1326287 • Letter: M
Question
Main Menu |Course Contents Notes W Bookmark Evaluate Communicate-Print e. Info Course 9 2002 Brooks Cole Publishing- a division of Thomson Learning 42 N 3 2 FIGURE P4.27 (c4p27) . Assume that the three blocks in Figure P4.27 move on a frictionless surface and that a 42.0 N force acts as shown on the number 3 block. The masses of the three blocks are m1 = 1.2 kg, m2 = 2.9 kg and m3 = 4.2 kg Determine the acceleration given this system. Submit Answer Tries 0/7 Determine the tension in the cord connecting the number 3 and the number 1 blocks. Submit Answer Tries 0/7 Determine the force exerted by the number 1 block on the number 2 block. Submit Answer Tries 0/7Explanation / Answer
a) a = F/(m1+m2+m3)
= 42/(1.2 + 2.9 + 4.2)
= 5.06 m/s^2
b) Tension in the cord, T = (m1+m2)*a
= (1.2+2.9)*5.06
= 20.75 N
c) Force exerted by number one block on the number 2 block = m2*a
= 2.9*5.06
= 14.674 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.