A spherical, non-conducting shell of inner radius r 1 = 15 cm and outer radius r
ID: 1326247 • Letter: A
Question
A spherical, non-conducting shell of inner radius r 1 = 15 cm and outer radius r 2=20 cm carries a total charge Q = 20 muC distributed uniformly throughout the volume of the shell. What is the magnitude of the electric field at a distance r = 17 cm from the center of the shell? (k = 1/4pi epsilon 0 = 8.99 x 10^9 N . m^2/C^2) zero 2.07 x 10^3 N/C 2.07 x 10^6 N/C 4.14 x 10^3 N/C 4.14 x 10^6 N/C A 5.8-cm-diameter circle lies in the xz-plane in a region where the electric field is vector E = (2000 hat i + 2000 hat j + 2000 hat k) N/C. What is the electric flux through the circle? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
the electric flux through the circle is
F=E.A
=(2000i + 2000j + 2000k)*( pi* (0.058/2)^2 *1)k
=5.3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.