A spherical satellite of approximately uniform density with radius 5.4 m and mas
ID: 1454891 • Letter: A
Question
A spherical satellite of approximately uniform density with radius 5.4 m and mass 270 kg is originally moving with velocity (2600, 0, 0) m/s, and is originally rotating with an angular speed 2 rad/s, in the direction shown in the diagram. A small piece of space junk of mass 6.1 kg is initially moving toward the satellite with velocity (-2200, 0, 0) m/s. The space junk hits the edge of the satellite as shown in the figure below, and moves off with a new velocity (-1300, 480, 0) m/s. Both before and after the collision, the rotation of the space junk is negligible. (a) Just after the collision, what are the components of the center-of-mass velocity of the satellite (vx and vy) and its rotational speed co? (For vx, enter your answer to at least four significant figures.)Explanation / Answer
from conservation of momentum
momentum before collision = momentum after collision
M*v1 + m*v2 = Mv + m*v3
(270*2600)i - (6.1*2200)i = (270*v) + (6.1*(-1300i + 480j))
702000 i - 13420 i = 270v - 7930i + 2928j
v = 2579.7 i - 10.84 j
vx = 2579.7 m/s
vy = -10.84 j
v = sqrt(vx^2+vy^2) = 2579
+++++
from conservation angular momentum
Li = Lf
I*w1 + m*v2*R = I*w + m*v3x
(2/5)*M*R^2*w1 + m*v2*R = (2/5)*M*R^2*w + m*v3x*R)
-((2/5)*270*5.4^2*2)+(6.1*2200*5.4) = ((2/5)*270*5.4^2*w)+(6.1*1300*5.4)
w = 7.41 rad/s
++++++++++++++++++++++++
total energy before collision
Ei = (2/5)*M*R^2*w1^2 + (1/2)*M*v1^2 + (1/2)*m*v2^2
Ei = ((2/5)*270*5.4^2*2^2) + ((1/2)*270*2600^2)+((1/2)*6.1*2200^2)
Ei = 927374597.12 J
Ef = (2/5)*M*R^2*w^2 + (1/2)*M*v^2 + (1/2)*m*v3^2
Ef = ((2/5)*270*5.4^2*7.41^2) + ((1/2)*270*2579^2)+((1/2)*6.1*(1300^2+480^2))
Ef = 903947675.98 J
internal energy = Ei - Ef = 23426921.14 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.