Two objects, of masses m 1 = 460.0 g and m 2 = 504.9 g, are connected by a strin
ID: 1325550 • Letter: T
Question
Two objects, of masses m1 = 460.0 g and m2 = 504.9 g, are connected by a string of negligible mass that passes over a pulley with frictionless bearings. The pulley is a uniform 53.0-g disk with a radius of 3.96cm. The string does not slip on the pulley.
acceleration m/s2 tension N Two objects, of masses m1 = 460.0 g and m2 = 504.9 g, are connected by a string of negligible mass that passes over a pulley with frictionless bearings. The pulley is a uniform 53.0-g disk with a radius of 3.96cm. The string does not slip on the pulley. (a) Find the accelerations of the objects. (b) What is the tension in the string between the 460.0-g block and the pulley? (Round your answer to four decimal places.) What is the tension in the string between the 504.9-g block and the pulley? (Round your answer to four decimal places.) By how much do these tensions differ? (Round your answer to four decimal places.) (c) What would your answers be if you neglected the mass of the pulley?Explanation / Answer
resolve force components on blocks
for m1
T1-m1g=m1a
T1-460.9*10-3*9.8=0.4609a
m2g-T2=m2a
504.9*10-3*9.8-T2=0.5049a
add above equations
T1-T2+0.422=0.9658a
T2-T1=0.422-0.9658a
apply moment equation
T2-T1=Ia/R2
I=MR2
T2-T1=Ma
0.422-0.9658a =0.053a
a=0.414m/s2
b)
T1=4.7N
T2=4.73N
differ by0.021N
C)
IF WE NEGLECT MASS OF PULLEY TENSIONS ARE APROXIMATELY EQUAL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.