Two objects of masses m 1 = 0.52 kg and m 2 = 0.96 kg are placed on a horizontal
ID: 2140862 • Letter: T
Question
Two objects of masses m1 = 0.52 kg and m2 = 0.96 kg are placed on a horizontal frictionless surface and a compressed spring of force constant k = 260 N/m is placed between them as in figure (a) shown below. Neglect the mass of the spring. The spring is not attached to either object and is compressed a distance of 9.6 cm. If the objects are released from rest, find the final velocity of each object as shown in figure (b). (Let the positive direction be to the right. Indicate the direction with the sign of your answer.)
Explanation / Answer
As a overall system the velocity of center of mass can be calculated as:
0.5 * k * x^2 = 0.5 * M * V^2
0.5 * 260 * .048^2 = 0.5 * 1.48 * V^2
V = 0.636 m/s
Hence speed of m1
V1 = m1V/(m1 + m2) = 0.52/1.48 * 0.636 = 0.223 m/s
V2 = 0.412 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.