You set a small eraser at a distance of 0.27 m from the center of a turntable yo
ID: 1325535 • Letter: Y
Question
You set a small eraser at a distance of 0.27 m from the center of a turntable you find in the attic and establish that when the turntable is turned on, the eraser travels in a circle with a constant tangential speed of 0.49 m/s. If your desk lamp projects a shadow of the apparatus on a wall which is the same size as the real apparatus, determine the following for the oscillatory motion of the eraser's shadow.
(a) period
s
(b) amplitude
m
(c) maximum speed
m/s
(d) magnitude of the maximum acceleration
m/s2
Explanation / Answer
Here is what I solved before, please modify the figures as per your question. Please let me know if you have further questions. Ifthis helps then kindly rate 5-stars.
You set a small eraser at a distance of 0.18 m from the center of a turntable you find in the attic and establish that when the turntable is turned on, the eraser travels in a circle with a constant tangential speed of 0.73 m/s. If your desk lamp projects a shadow of the apparatus on a wall which is the same size as the real apparatus, determine the following for the oscillatory motion of the eraser's shadow.
(a) period in s
(b) amplitude
in m
(c) maximum speed
in m/s
(d) magnitude of the maximum acceleration
in m/s2
Answer
The shadow excutes simple harmonic motion
w = V / R where w is the angular frequency
w = 2 * pi * f = 2 * pi / T
(a) w = .73 / .18 = 4.06
T = 2 * pi / w = 1.55 sec
(b) A = .18 the amplitude
(c) Vm = .73 m/s the maximum speed
(d) a = - A * w^2 = .18 * 4.06^2 = -2.97 m/s^2 (probably can omit minus sign)
Minus sign indicates acceleration towards the center of motion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.