A dog running in an open field has components of velocity v x = 2.9 m / s and v
ID: 1325124 • Letter: A
Question
A dog running in an open field has components of velocity vx = 2.9m/s and vy = -1.6m/s at time t1 = 12.0s . For the time interval from t1 = 12.0s to t2 = 23.5s , the average acceleration of the dog has magnitude 0.52m/s2 and direction 34.0? measured from the +x?axis toward the +y?axis. A dog running in an open field has components of velocity vx = 2.9m/s and vy = -1.6m/s at time t1 = 12.0s . For the time interval from t1 = 12.0s to t2 = 23.5s , the average acceleration of the dog has magnitude 0.52m/s2 and direction 34.0? measured from the +x?axis toward the +y?axis.Explanation / Answer
Here ,
v = 2.9 i - 1.6 j m/s
time = 23.5 - 12
t = 11.5 s
a = 0.52 * cos(34) i + j 0.52 *sin(34)
a = 0.431 i + 0.29 j m/s^2
Now , Using first equation of motion ,
vf = v + at
vf = (2.9 + .431 * 11.5) i +(-1.6 * 0.29*11.5) j
vf = 7.66 i + 1.735 j m/s
the final velocity is 7.66 i + 1.735 j m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.