A doctor wants to estimate the HDL cholesterol of all 20- to 29-year-old females
ID: 3049636 • Letter: A
Question
A doctor wants to estimate the HDL cholesterol of all 20- to 29-year-old females. How many subjects are needed to estimate the HDL cholesterol within 3 points with 99 % confidence assuming sigma equals 12.4 question mark Suppose the doctor would be content with 95 % confidence. How does the decrease in confidence affect the sample size required? A 99% confidence level requires nothing subjects. (Round up to the nearest whole number as needed.) A 95 % confidence level requires nothing subjects. (Round up to the nearest whole number as needed.) How does the decrease in confidence affect the sample size required? A. The sample size is the same for all levels of confidence. B. The lower the confidence level the smaller the sample size. C. The lower
Explanation / Answer
A 99% confidence level requires 114 subjects
A 95 % confidence level requires 66 subjects
correct option is: B. The lower the confidence level the smaller the sample size.
for 99 % CI value of z= 2.5758 standard deviation = 12.4 margin of error E = 3 required sample size n=(z/E)2 = 114Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.