The output voltage of an AC generator is given by ?v = (110 V)sin(80?t). The gen
ID: 1325104 • Letter: T
Question
The output voltage of an AC generator is given by ?v = (110 V)sin(80?t). The generator is connected across a 25.0-? resistor.
(a) By inspection, what is the maximum voltage?
V
(b) By inspection, what is the frequency?
Hz
(c) Find the rms voltage across the resistor.
V
(d) Find the rms current in the resistor.
A
(e) Find the maximum current in the resistor.
A
(f) Find the power delivered to the resistor.
W
(g) Find the current when
t = 0.0050 s.
A
(h) Should the argument of the sine function be in degrees or radians?
The argument of the sine function should be in degrees.The argument of the sine function should be in radians.
Explanation / Answer
a) 110 V
B) 40/pie Hz
c) Vrms= 110/1.414 = 77.8 V
D) Irms = 3.11 A
E) Im = 1.414 Irms = 4.4 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.