A 2.60-kg cylindrical rod of length 2.00 m is suspended from a horizontal bar so
ID: 1324905 • Letter: A
Question
A 2.60-kg cylindrical rod of length 2.00 m is suspended from a horizontal bar so it is free to swing about that end. A solid sphere of mass 0.25 kg is thrown horizontally with a speed
v1 = 15.5 m/s
to hit the rod at the point A one-fifth of the way up from the bottom of the rod. The sphere bounces back horizontally with a speed
v2 = 9.50 m/s,
while the rod swings to the right through an angle ? before swinging back toward its original position. What is the angular velocity of the rod immediately after the collision?
rad/s
Explanation / Answer
apply m1u1 + m2u2 = m1v1 -m2v2
m2v2 = 2.6*0 + (0.25 * 15.5 ) - (0.25 * 9.5)
V2 = 1.5/0.25
v2 = 6 m/s
so
now use V = rW
W = 6/(1/5)
W = 30 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.