2 (1pt) A moving 3.3 kg block collides with a horizontal spring whose spring con
ID: 1324666 • Letter: 2
Question
2 (1pt) A moving 3.3 kg block collides with a horizontal spring whose spring constant is 322 N/m. The block compresses the spring a maximum distance of 12.5 cm from its rest position. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface is 0.15 What is the work done by the spring in bringing the block so rest? REMEMBER. Work has a sign. How much mechanical energy is being dissipated by the force of friction while the block is being brought to rest by the spring? What is the speed of the Mock when it hits the spring?Explanation / Answer
1/2mv^2=1/2kX^2+Friction force*distance
friction force=coefficient of friction *N(which is mg)
friction force=3.3*9.8*0.15=4.851
work done by friction=4.851*0.125=0.6063.........ans
work stored in spring as potential energy=1/2kX^2
= 5.03125/2=2.515........ans
conservation of energy=
1/2mv^2=1/2kX^2+Friction force*distance
1/2*3.3*V^2=2.515+0.6063
v=1.37m/sec..........ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.