A 2 mW laser shines vertically polarized red light (lambda = 650 x 10^-9 m) from
ID: 1323648 • Letter: A
Question
A 2 mW laser shines vertically polarized red light (lambda = 650 x 10^-9 m) from left to right through two polaroid filters whose axes of polarization are shown below as DOTTED LINES. The light wave emerging from the last polaroid has a maximum electric field of 51 V/m. a) P: What is the maximum value of the magnetic field of the light wave emerging from the last polaroid? b) P: What is the intensity of the light wave emerging from the last polaroid? c) P: What is the diameter of the laser beam hitting the first polaroid. d) P: Repeat part c) if the laser were replaced with a 2 mW unpolarized spotlight.Explanation / Answer
apply Intensity I = power/area = Emax^2/2uoC
where Emax = EF max = 51 V/m
uo is 4pi e-7
C is Speed of light = 3e8 m/s
so
Area A = P * uoC/Emax^2
Area = 2e-3 * 4*3.14 e-7 * 3e8/(51*51)
Area A = 2.89 e -4 m^2
Area A = pi r^2 = 2.89 e-4
r^2 = 2.89 e-4/3.14
r^2 = 92.27 e-6
r = 9.6 mm
diameter = d = 2r = 19.21 mm or 1.921 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.