A massless rope that passes over a frictionless pulley connects two blocks. The
ID: 1323111 • Letter: A
Question
A massless rope that passes over a frictionless pulley connects two blocks. The mass of the block on the left is 10 kg, and it rests on a plane making an angle of 40 degrees with respect to the horizontal. The block and the slope interact with "Mu" static = 0.6 and "Mu kinetic = 0.15. The block on the right rests on a plane making an angle of 30 degrees with respect to the horizontal. This block and slope interact with "Mu" static = 0.3 and "Mu" kinetic = 0.10. The system starts at rest.
What is the minimum mass of the right side block if the system is to move to the right?
Explanation / Answer
to move let mass be M
and M to be minimum that means a= 0
M*9.8*sin 30 - T - (M*9.8*cos30*0.1) = 0
T - (10*9.8*sin40) - (10*9.8*cos40*0.15) = 0
a = 1.5009 m/s^2
M =18.33 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.