The rectangular loop shown below, carrying the current I, is located in a unifor
ID: 1322993 • Letter: T
Question
The rectangular loop shown below, carrying the current I, is located in a uniform magnetic field of 0.40 T pointing in the positive y direction.
What is the magnitude of the magnetic dipole moment of the loop? Use the following data: h = 8.0 cm, w = 4.0 cm, ? = 38.5, I = 7.5 A.
Calculate the magnitude of the torque about the z-axis on the loop.
Please show all work and explain your methods.
The rectangular loop shown below, carrying the current I, is located in a uniform magnetic field of 0.40 T pointing in the positive y direction. What is the magnitude of the magnetic dipole moment of the loop? Use the following data: h = 8.0 cm, w = 4.0 cm, ? = 38.5, I = 7.5 A. Calculate the magnitude of the torque about the z-axis on the loop. Please show all work and explain your methods.Explanation / Answer
So The magnetic dipole moment = I*A (It is a vector pointing in the direction of A)
So here ? = 7.5 A*(0.080m*0.04m) = 0.0240 A-m^2
The torque = ?*B*sin(?) here ? is the angle between the magnetic field and the moment which
= 180-38.5 = 141.5
Torque = 0.0240*0.40*sin(141.5) = 5.976x10^-3 N-m = 0.5976x10^-2 N-m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.