A 300? resistor is in series with a 0.100H inductor and a 0.560 ? F capacitor. P
ID: 1322933 • Letter: A
Question
A 300? resistor is in series with a 0.100H inductor and a 0.560?F capacitor.
Part A
Compute the impedance of the circuit at a frequency of f1 = 500Hz and at a frequency of f2 = 1000Hz .
Enter your answer as two numbers separated with a comma.
Part B
In each case, compute the phase angle of the source voltage with respect to the current.
Enter your answer as two numbers separated with a comma.
Part C
State whether the source voltage lags or leads the current at a frequency 500Hz .
Part D
State whether the source voltage lags or leads the current at a frequency 1000Hz.
Halp! Explanations plz
Problem 22.14 A 300 Ohm resistor is in series with a 0. 100H inductor and a 0.560MuF capacitor Part B In each case. compute the phase angle of the source voltage with respect to the current Enter your answer as two numbers separated with a comma. Part C State whether the source voltage lags or leads the current at a frequency 500Hz Part D State whether the source voltage lags or leads the current at a frequency 1000Hz Problem 22.14 A 300 Ohm resistor is in series with a 0. 100H inductor and a 0.560MuF capacitor Part A Compute the impedance of the circuit at a frequency of f1 = 500Hz and at a frequency of f2 = 1000Hz Enter your answer as two numbers separated with a comma. Part B In each case. compute the phase angle of the source voltage with respect to the current Enter your answer as two numbers separated with a comma.Explanation / Answer
impedance due to C, XC = 1/2?fC
impedane due to L, XL = 2?fL
-----------------------------------------------------------------------------------------------
at f1
impedance due to C, Xc = 1/2?*500*0.56*10^-6 = 568.41 ohms
impedane due to L, XL = 2?*500*0.100 = 314.159 ohms
total impedance, Z1 = [(XL - XC)2 + R2 ]1/2 = [(314.159 - 568.41)2 + (300)2]1/2 = 393.247 ohms
at f2
impedance due to C = 1/2?*1000*0.56*10^-6 = 284.2 ohms
impedane due to L = 2?*1000*0.100 = 628.318 ohms
total impedance, Z1 = [(XL - XC)2 + R2 ]1/2 = [(628.318 - 284.2)2 + (300)2]1/2 = 456.5 ohms
a) Z1 , Z2 = 393.247 ohms , 456.5 ohms
b) angle at f1 = cos-1(300/393.247 ) = 40.28o
angle at f2 = cos-1(300/456.5) = 48.91o
c) first case capacitance is higher so voltage lags current.
d inductance impedance is higher so voltage leads current.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.