What diameter of copper wire (p=2.65x10-8ohm x m) should be used so that a 22.0
ID: 1322393 • Letter: W
Question
What diameter of copper wire (p=2.65x10-8ohm x m) should be used so that a 22.0 m length will have a resistance of 0.39 ohm? Find the temperature coefficient of resistivity for this wire if an increase of temperature of 120 C changes the resistance from .39 ohm to .62 ohm. What diameter of copper wire (p=2.65x10-8ohm x m) should be used so that a 22.0 m length will have a resistance of 0.39 ohm? Find the temperature coefficient of resistivity for this wire if an increase of temperature of 120 C changes the resistance from .39 ohm to .62 ohm.Explanation / Answer
apply Resistance R = rho L/A
where L is length
A is area
rho is ressitivity of Copper 2.65 e-8 ohmm ( this is actually not Coppers)
so
Area A = rho L/R
A = pi r^2 = 2.65 e- 8 * 22/(0.39)
A = pi r^2 = 1.4948 e-6
r^2 = 1.4948/3.14 = 0.476 e -6
r = 0.689 mm
diameter = 2r =1.38 mm
-----------------------------
use the formula
Rt = Ro *(1+A dT)
here dT is the chnage of tempertature = 120 deg C
so
1 + A dT = 0.62/0.39
AdT = 1.589 - 1
A = 0.580/120
A = 4.91 *10^-3 per deg C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.