A. What diameter of copper wire (p=2.65x10^8 omega x m) should be used so that a
ID: 1322344 • Letter: A
Question
A. What diameter of copper wire (p=2.65x10^8 omega x m) should be used so that a 15.0m length will have a resistance of 0.26 omega? B. Find the temperature coefficient of resistivity for this wire if an increase in temperature of 120 degrees Celsius changes the resistance from 0.26 omega to 0.38 omega A. What diameter of copper wire (p=2.65x10^8 omega x m) should be used so that a 15.0m length will have a resistance of 0.26 omega? B. Find the temperature coefficient of resistivity for this wire if an increase in temperature of 120 degrees Celsius changes the resistance from 0.26 omega to 0.38 omega B. Find the temperature coefficient of resistivity for this wire if an increase in temperature of 120 degrees Celsius changes the resistance from 0.26 omega to 0.38 omegaExplanation / Answer
A)
R=rho*l/A
A=rho*l/R
pi*r^2=rho*l/R
radius r=sqrt(rho*l/pi*R)
here,
resistivity of copper is rho=1.72*10^-8 ohm*m
r=sqrt(1.72*10^-8*15/3.14*0.26)
=5.621*10^-4 m
=0.5621 mm
diameter d=2*r
d=2*5.621*10^-4
=11.243*10^-4 m
=1.124 mm ....is answer
B)
alpha=(R2-R1)/R1*(dT)
=(0.38-0.26)/(0.26*120)
=3.846*10^-3 oC^-1 ........is answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.