6. (13 points) a. A galvanometer has an internal resistance of 35.0 ohm and defl
ID: 1322315 • Letter: 6
Question
6. (13 points) a. A galvanometer has an internal resistance of 35.0 ohm and deflects full scale cot a current of 2.50 mA. Show how to convert the galvanometer into an ammeter that deflects full scale for a current of 5.00 A. (For full credit, both a picture and a calculation are needed.) b. A car battery has an emf of 13.4 v and an internal resistance of 0.035 ohm Find the terminal potential for the battery when it is producing 120 A of current. 7. (12 points) In a region of space, the potential at point A is 6.00 v, and the potential at point is -19.00 v. a. What is the change in potential energy for an electron [q = -e, m= 9.10 x 10^-31 kg ] in from point A to point B? b. What is the change in kinetic energy for an alpha-particle [q =+2e, m = 6.68 x 10^-27 kg] moves from point A to point B?Explanation / Answer
#6:
apply ohms law as V = iR
so
i = V/R
V = 35*5
V = 175 Volts
so
Resistance R = V/i = 175//0.025
R =7000 ohms must be used
----------------------------
apply E = V-IR
so
E = 13.4-(120 * 0.035)
E = 9.2 Volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.