6. (14 points total) One of the businesses in Smalltown, IN is Debbie’s Greenhou
ID: 1189910 • Letter: 6
Question
6. (14 points total) One of the businesses in Smalltown, IN is Debbie’s Greenhouse specializing in growing irises and tulips. Debbie sells them to flower shops all across Indiana. The cost of raising each flower is 20 cents, plus Debbie has to pay $3000 annually to cover the cost of the capital equipment she uses and the energy costs. Usually, the annual demand for her flowers is given by QD = 100,000 – 100,000 P, which can also be rewritten as an inverse demand relationship, 000100, 1 QP = . a. (10 pts) Currently, Debbie produces 50,000 flowers a year. What price should she charge to ensure she sells them all?
(10 pts) What is her current profit?
(12 pts) Does she maximize her profit? Explain how you arrived at the answer.
d. (12 pts) Debbie could sell her business for $20,000, invest that money at 5% APY, and take a parttime $15,000/yr barista job at her friend’s coffee shop. She would end up working the same number of hours she is currently working. Given the availability of this opportunity, what is her economic profit from her flower business?
Explanation / Answer
(a)
QD = 100,000 – 100,000 P
QS = Number of flowers supplied = 50,000
Equilibrium is when QD = QS
100,000 – 100,000 P = 50,000
P = (100,000 - 50,000) / 100,000 = 0.50
(b)
Current profit = Revenue - Costs
=(50,000 x $0.5) - ($3000 + $0.20 x 50,000)
= $25,000 - $13,000
= $12,000
(c) The profit-maimizing price & output is found by equating MR with MC.
P = (100,000 - Q) / 100,000
Revenue, TR = P x Q = (100,000Q - Q2) / 100,000
Marginal revenue, MR = dTR / dQ = (100,000 - 2Q) / 100,000
Marginal Cost = Cost of raising each flower = 0.20
Equating MR with MC:
(100,000 - 2Q) / 100,000 = 0.20
100,000 - 2Q = 20,000
2Q = 80,000
Q = 40,000
P = (100,000 - Q) / 100,000 = (100,000 - 40,000) / 100,000
= 0.60
So, Profit when Q = 40,000 & P = 0.60
= (40,000 x $0.60) - ($3,000 + $0.20 x 40,000)
= $24,000 - $11,000
= $13,000
So, currently Debbie is not maximizing profit.
(d)
Interest Debbie can earn by selling the flower business = $20,000 x 5% = $1,000 per year
So, Economic profit from flower business = Current profit - implicit costs
= $12,000 - $1,000 - $15,000
= - $4,000 (Economic Loss)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.