a. A galvanometer has an internal resistance of 35.0 ohm and deflects full scale
ID: 1322300 • Letter: A
Question
a. A galvanometer has an internal resistance of 35.0 ohm and deflects full scale for a current of 2.50 mA. Show how to convert the galvanometer into an ammeter that deflects full scale for a current of 5.00 A. (For full credit, both a picture and a calculation are needed.) b. A car battery has an emf of 13.4 v and an internal resistance of 0.035 ohm. Find the terminal potential for the battery when it is producing 120 A of current. 7. (12 points) In a region of space, the potential at point A is 6.00 v, and the potential at point B is -19.00 v. a. What is the change in potential energy for an electron [q = -e, m = 9.10 x 10^-31 kg] in moving from point A to point B? What is the change in kinetic energy for an alpha-particle [q = +2e, m = 6.68 x 10^-27 kg] that moves from point A to point B? (13 points) A battery and resistors are connectedExplanation / Answer
7 .
apply Potentail eenrgy U = Vq
where V is potential and q is charge
so
Change in PE = dV * q
PE = 6-(-19) * 1.6 e-19
PE change = 4 *10^-18 Joules
-----------------------------
PE change of He is 2*1.6 e-19 * ( 6-(-19)
PE change = 8*10^-18 joules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.