I am super stuck on this problem. I keep getting 0.375 but that isnt the right a
ID: 1321737 • Letter: I
Question
I am super stuck on this problem. I keep getting 0.375 but that isnt the right answer. Any help would be appreciated!
A student is swinging a 6 kg ball in a circular path in the vertical plane. Consider the instant when the string is horizontal as the ball is on its way up as shown in the figure.
At this instant, the instantaneous tangential speed is 2 m/s , and the radius is 8 m.
What is the centripetal acceleration?
I am super stuck on this problem. I keep getting 0.375 but that isnt the right answer. Any help would be appreciated! A student is swinging a 6 kg ball in a circular path in the vertical plane. Consider the instant when the string is horizontal as the ball is on its way up as shown in the figure . At this instant, the instantaneous tangential speed is 2 m/s , and the radius is 8 m. What is the centripetal acceleration?Explanation / Answer
Note that the centripetal acceleration is
ac = v2/r
Thus, as v = 2 m/s, r = 8 m,
ac = (2 m/s)2/8 m
ac = 4/8 m/s2
ac = 0.5 m/s2 [answer]
DONE! It was nice working with you!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.