A block slides down a frictionless ramp which is at angle ? = 27.6?. Starting fr
ID: 1320655 • Letter: A
Question
A block slides down a frictionless ramp which is at angle ? = 27.6?. Starting from rest, at the top of the ramp, the time needed to slide down is t = 3.12 s.
a) What is in m/s2 the acceleration of the block?
b) What is the total distance d the block slide? Answer in units of m.
Use 9.8 N/kg for g.
A block slides down a frictionless ramp which is at angle ? = 27.6½. Starting from rest, at the top of the ramp, the time needed to slide down is t = 3.12 s. a) What is in m/s2 the acceleration of the block? b) What is the total distance d the block slide? Answer in units of m. Use 9.8 N/kg for g.Explanation / Answer
Fnet = m*g*si(27.6) = m*a...
a = g*sin(27.6) = 9.81*sin(27.6) = 4.544 m/s^2....
B) s = (u*t)+(0.5*a*t^2)''
since u = 0 m/s
S = (0.5*a*t^2) = (0.5*4.544*3.12^2) = 22.11 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.