A voltage of 13 V is placed on a capacitor with C = 107 pF (picofarads). (a) Wha
ID: 1317849 • Letter: A
Question
A voltage of 13 V is placed on a capacitor with C = 107 pF (picofarads). (a) What is the charge on the capacitor? (C)(b) How much energy is stored in the capacitor? (J)
Quite stuck! Any help is greatly appreciated. A voltage of 13 V is placed on a capacitor with C = 107 pF (picofarads). (a) What is the charge on the capacitor? (C)
(b) How much energy is stored in the capacitor? (J)
Quite stuck! Any help is greatly appreciated. (a) What is the charge on the capacitor? (C)
(b) How much energy is stored in the capacitor? (J)
Quite stuck! Any help is greatly appreciated.
Explanation / Answer
The Formula is: Q = C x U (Q in Coulomb)
so
a) charge Q = 107 x 13 = 1391 picoCoulombs = 1.391 micro-Coulombs
The potential difference V = q/C requires the work dW = dV = (1/C) q . dq
so Wstored = integral from 0 to Q of ( (1/C) q . dq) = (1/2) Q
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.