Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two parallel plate capacitors, C 1 and C 2 , are connected in series with a 40.0

ID: 1317819 • Letter: T

Question

Two parallel plate capacitors, C1 and C2, are connected in series with a 40.0-V battery and a 310-k? resistor, as shown in the figure. Both capacitors have plates with an area of 1.51 cm2 and a separation of 0.130 mm. Capacitor C1 has air between its plates, and capacitor C2 has the gap filled with porcelain (dielectric constant of 7 and dielectric strength of 5.70 kV/mm). The switch is closed, and a long time passes.

a) What is the charge on capacitor C1?

b) What is the charge on capacitor C2?

c) What is the total energy stored in the two capacitors?

Explanation / Answer

Here is what I solved before, please modify the figures as per your question. Please let me know if you have further questions. If this helps then kindly rate 5-stars

Two parallel plate capacitors, C1 and C2, are connected in series with a 40.0-V battery and a 290-k? resistor, as shown in the figure. Both capacitors have plates with an area of 2.27 cm2 and a separation of 0.190 mm. Capacitor C1 has air between its plates, and capacitor C2 has the gap filled with porcelain (dielectric constant of 7 and dielectric strength of 5.70 kV/mm). The switch is closed, and a long time passes.

a) What is the charge on capacitor C1?

b) What is the charge on capacitor C2?

c) What is the total energy stored in the two capacitors?

d) What is the electric field inside capacitor C2?

solution:

Given

Area of plates of each capacitor is A = 2.27 cm2

                                                        = ( 2.27 cm2 ) ( 10-4 m2 / 1 cm2 )

                                                        = 2.27*10-4 m2

Seperation between the plates    d = 0.190 mm

                                                    = ( 0.190 mm ) ( 10-3 m / 1 mm )

                                                    = 0.190*10-3 m  

Capacitor C1 has air between the plates

Capacitance of capacitor

                       C1 = ?o A / d

                             = ( 8.85 *10-12 C2 / Nm2 )( 2.27*10-4 m2 ) / ( 0.190*10-3 m )

                             = 1.0573*10-11 F

Capacitance of the capacitor is filled with  porcelain has a dielectric constant k = 7

                        C2 = ?o A k / d

                             = ( 8.85 *10-12 C2 / Nm2 )( 2.27*10-4 m2 ) (7) / ( 0.190*10-3 m )

                             =7.4011*10-11 F

Equivalent capacitance is

                       1 / C = 1 /C 1 + 1 / C2

                           C = C1 C 2 / C 1 + C 2

                                 = 9.251 *10-12 F

After a long time voltage across capacitor in RC is equal to voltage across the battery

                      Q / C   = V

When capacitors are connected in series combination charge on each capacitor is same.

Charge on capacitor C1 is

                                Q1     = V C

                                          = ( 40.0 V ) (  9.251 *10-12 F )

                                          = 0.37*10-9 C

                                          = ( 0.37 *10-9 C ) ( 1 nC / 10-9 C )

                                          = 0.37 nC

-------------------------------------------------------------------------------------------

Charge on capacitor C2 is

                               Q2       = 0.37 nC

-------------------------------------------------------------------------------------------

Total energy stored in the capacitors is

                              U   = Q2 / 2 C

                                    = ( 0.37 *10-9 C ) 2 / 2( 9.251 *10-12 F )

                                    = 7.3*10-9 J

____________________________________________________________________

Electric field in side the capacitor C2

                           E    = V2 / d

Voltage across C2 is

                          V2 = Q / C2

                                 = ( 0.37 *10-9 C ) / ( 7.4011*10-11 F )

                                 =4.99 V

                            E   = 4.99 V / 0.190*10-3 m

                                 =   2.263*104 V/m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote