A 4.1 kg body is at rest on a frictionless horizontal air track when a constant
ID: 1317750 • Letter: A
Question
A 4.1 kg body is at rest on a frictionless horizontal air track when a constant horizontal force F acting in the positive direction of an x axis along the track is applied to the body. A stroboscopic graph of the position of the body as it slides to the right is shown in the figure. The force F is applied to the body at t = 0, and the graph records the position of the body at 0.50 s intervals. How much work is done on the body by the applied force F between t = 0 and t = 1.9 s? Number Units the tolerance Is + -1 In the 3rd significant digitExplanation / Answer
W=F*d
=mad=mvd/t=md2/t2=4.1*0.752/1.92
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.