A 3.00 u F capacitor is charged to 475V and a 4.00 u F capacitor is charged to 5
ID: 1317233 • Letter: A
Question
A 3.00uF capacitor is charged to 475V and a 4.00uF capacitor is charged to 520V .
A) These capacitors are then disconnected from their batteries, and the positive plates are now connected to each other and the negative plates are connected to each other. What will be the potential difference across each capacitor? (answer is not 575,575) v1,v2 =
B) What will be the charge on each capacitor? Q1,Q2 = (units are mC)
C) What is the voltage for each capacitor if plates of opposite sign are connected? v1,v2 =
D) What is the charge on each capacitor if plates of opposite sign are connected? Q1,Q2 = (units are mC)
Explanation / Answer
cherge on two are Q = C*V = (3*475)+(4*520)= 3505 uC
after connecting
C = 3+4 = 7 uF and soV = Q/C = (3505uC/7uF) = 500.7 V
V1 = V2 = 500.7 V
B) Q1 = C1*V = 3*500.7*10^-6 = 1502.1 uC = 1.502 mC
Q2 = C2*V = 4*500.7*10^-6 = 2002.8 uC = 2.0028 mC
C) oppositly connected
now total charge is Q = 2002.8-1502.1= 500.7 uC
V1 = Q/C1 = 500.7 uC/(3uF)= 166.9 V
V2 = Q/C2 = 500.7 uC/(4uF) = 125.175 V
D) Q1= Q2 = 500.7 *10^-6 C = 500.7 uC = 0.5007 mC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.