easy question want to make sure of my answers Electromagnetic radiation from the
ID: 1316114 • Letter: E
Question
easy question
want to make sure of my answers
Electromagnetic radiation from the Sun reaches the Earth (above the atmosphere) at a rate of about 1350 J/(s.m^2) (= 1350 W/m^2). (a) Assume that this is a single EM wave, calculate the maximum values of E and B. (b) Let this hit a house roof. The area is 10m x 15 m = 150m^2. Obtain the total power striking the roof, in watts. (c) Obtain the total energy in 1 hour hitting the roof. (d) Obtain the PRESSURE acting on the roof from the EM wave. (e) What?s the average force over the entire roof.Explanation / Answer
a)assuming single elctromagnetic wave
E=square root of (2*I/EPSILON*C)
C=velocity of light
=3*10^8m/s
I=RADIATION FROM SUN=1350W/M2
1.01*10^3 V/M
MAXIMUM MAGNETIC FIELD
B=E/C
=0.336*10^-5
b)in the given question radiation comes at the rate of 1350W/m2
so total power=1350*area
=1350*150
=202.5 kilowatts
c)
to calculate energy use formula that is
power*time
202.5*1
=202.5KWH
d)pressure acting on the roof from EM wave is
P=I/C
=450*10^-8 n/m2
e)
AVERAGE FORCE
F=P*A
=450*10^-8*150
=675*10^-6 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.