Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A blue car pulls away from a red stop-light just after it has turned green with

ID: 1312229 • Letter: A

Question

A blue car pulls away from a red stop-light just after it has turned green with a constant acceleration of 0.3 m/s2. A green car arrives at the position of the stop-light 6.5 s after the light had turned green.

If t = 0 when the light turns green, at what time does the green car catch the blue car if the green car maintains the slowest constant speed necessary to catch up to the blue car? Answer in units of s.

What is the constant speed of the green car? Answer in units of m/s.

What is the instantanous speed of the blue car when the green car catches up to it? Answer in units of m/s.

Explanation / Answer

let the green light occur at t=0
when blue car started with [u=0, a= 0.8 m/s^2]
--------------------------------------...
green car started at t=4, with v(slowest, constant)
=======================
let green car catch up with blue at [t=t]
so blue moved for (t) sec and green for (t-4)

s(blue) = 0 + 0.5 * 0.8 t^2 = 0.4 t^2
s(green) = v * (t -4)
for catching up > distances travelled by both = equal
v * (t -4) = 0.4 t^2
v = 0.4 t^2/[t-4]
v >> slowest
so dv/dt = 0, and d^v/dt^2 = +ve
dv/dt = 0.4[2t(t-4) - (1) t^2]/(t-4)^2 =0
[2t^2 - 8t - t^2] =0
t^2 = 8t >>>>>>> [ t= NOT zero, t = not 4]
t = 8 sec
this is the elapsed for blue, when green catches it
=================
v(slowest) [for t =8] = 0.4 *8^2/[8-4] = 6.4 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote