A blood vessel is 24 cm long, and has a radius of 1.5 mm. If blood is flowing th
ID: 1478002 • Letter: A
Question
A blood vessel is 24 cm long, and has a radius of 1.5 mm. If blood is flowing through it with a volume flow rate of 6 X10-7 m3/s, what is the difference in the pressures at the two ends of the blood vessel? Do NOT assume there is zero viscosity.
I have tried using the equation:
Delta P= (8*Viscosity*Length*Volume Flow Rate)/(pi*r^4)
Here is what I typed into my calculator:
(8*3.5*10^-3*.24*6*10^-7)/(3.14*.0015^4)
I got an answer of 253.5 Pa
This answer is wrong and I don't know what I did wrong, please help.
Explanation / Answer
P = 8µLQ / (R)
µ - dynamic viscosity = µ = 3.5×10³ Pas
L - pipe length = 0.24 m
Q - volumetric flow rate = 6 X10-7 m3/s
R - pipe radius = 1.5 *10^-3
P = 253.51 Pa your answer must be correct may be ther is error in provided data
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.