A 3.900 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static fricti
ID: 1312119 • Letter: A
Question
A 3.900 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is s = 0.605 and the coefficient of kinetic friction is k = 0.305. At time t = 0, a force F = 14.2 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times: t=0, t>0.
Consider the same situation, but this time the external force F is 28.7 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times: t=0, t>0.
Explanation / Answer
a)force required to move=0.605*3.9**9.81
=23.14
so f= 14.2 : t=0
= 14.2 : t>0
b) f= 23.14 : t=0
f=0.305*9.81*3.9
=11.66 N : t>0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.