A diffraction grating contains 15,000 lines/inch. We pass a laser beam through t
ID: 1310800 • Letter: A
Question
A diffraction grating contains 15,000 lines/inch. We pass a laser beam through the grating. The wavelength of the laser is 633 nm. On a screen 2.55 m away, we observe spots of light. (a) How far (m) from the central maximum (m = 0) is the rst-order maximum (m = 1) observed? (b) How far (m) from the central maximum (m = 0) is the second-order maximum (m = 2) observed? DO NOT use the small-angle approximation," ybright = (?L=d)m. The angles are too large for sin ? ? tan ? to be a good approximation.
Explanation / Answer
d = 1 in/15000 = 1.69E-6 m
a) m lambda = d sin theta
theta = arcsin(1*633.0E-9/1.69E-6)
y = L tan theta = 2.55*tan(arcsin(1*633.0E-9/1.69E-6))=1.03 m
b) 2.55*tan(arcsin(2*633.0E-9/1.69E-6))=2.88 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.