You toss a racquetball directly upward and then catch it at the same height you
ID: 1310737 • Letter: Y
Question
You toss a racquetball directly upward and then catch it at the same height you released it 2.10 s later. Assume air resistance is negligible.
(a) What is the acceleration of the ball while it is moving upward?
*I got: 9.8 m/s^2, downward
(b) What is the acceleration of the ball while it is moving downward?
*I got: 9.8 m/s^2, downward
(c) What is the acceleration of the ball while it is at its maximum height?
*I got: 9.8 m/s^2, downward
(d) What is the velocity of the ball when it reaches its maximum height?
*I got: 0 m/s
(e) What is the initial velocity of the ball?
*I got: 10.8 m/s, upward
(f) What is the maximum height that the ball reaches?
= ??? m
Explanation / Answer
Time of flight=2.1 sec
So 2u/g=2.1 sec
u=2.1(g)/2
=2.1(9.81)/2
=10.3005 m/s
Maximium Height reached by the ball=u^2/2g
=(10.3005)^2/2(9.81)
=5.4077 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.