Note: problem #10 (A 1 kg block is attached to a spring with force constant 200
ID: 1309984 • Letter: N
Question
Note: problem #10 (A 1 kg block is attached to a spring with force constant 200 N/m is free to move on a frictionless surface. The block is released from rest when the spring is stretched to 0.2m.)
11.) In the spring problem described in problem 10, when is the mass moving at its fastest speed? Choose from the best answer below.
a. at x = 0, ie. the equilibrium position.
b. at the far right of its oscillatory motion;
c. at the far left of its oscillatory motion.
(please explain the answer)
12. What is the change in gravitational potential energy when a 1600 lb (7117 N) elevator moves from the street level to the top of the Empire State Building, a distance of 1250 feet (381 meters) above the street level?
a. PE = 2.7 x 10^6 J
b. PE = 2 x 10^3 J
c. PE = 0 J
d. PE = 1452.4 J
(please explain the answer)
Explanation / Answer
11) a. at x = 0, ie. the equilibrium position. because at equilirium position all of the potential energy of spring will be transferred to kinetic energy and hence it will have maximum velocity
12) Potential energy = mgh = W*h (W is the weight)
P.E. = 7117*384 = 2.7 x 10^6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.