1.A light string can support a stationary hanging load of 22.6 kg before breakin
ID: 1307898 • Letter: 1
Question
1.A light string can support a stationary hanging load of 22.6 kg before breaking. An object of mass m = 3.01 kg attached to the string rotates on a frictionless, horizontal table in a circle of radius r = 0.781 m, and the other end of the string is held fixed as in the figure below. What range of speeds can the object have before the string breaks? m/s
2.A crate of eggs is located in the middle of the flat bed of a pickup truck as the truck negotiates a curve in the flat road. The curve may be regarded as an arc of a circle of radius 38.6 m. If the coefficient of static friction between crate and truck is 0.620, how fast can the truck be moving without the crate sliding?
vmax = m/s
4.The mass of a roller-coaster car, including its passengers, is 477 kg. Its speed at the bottom of the track in the figure below is 18 m/s. The radius of this section of the track is r1 = 26 m. Find the force that a seat in the roller-coaster car exerts on a 51-kg passenger at the lowest point.
magnitude N directionExplanation / Answer
Number 1)
The max force is mg = 22.6(9.8)
That has to be equal to the centripetal force in the horizontal circle
F = mv2/r
(22.6)(9.8) = (3.01)(v2)/(.781)
v = 7.58 m/s
Thus the speeds can go from 0 to 7.58 m/s
Number 2)
The frictional force must balance the centripetal force
Ff = Fc
Ff = uFn = umg
umg = mv2/r (mass cancels)
(.62)(9.8) = v2/38.6
v = 15.3 ms
Number 3)
Part a)
F = mv2/r + mg
F = 490(19.7)2/(10) + (490)(9.8)
F = 2.38 X 104 N
Part b)
At this point mg = mv2/r (mass cancels)
(9.8) = v2/(15)
v = 12.1 m.s
Number 4)
F = mv2/r + mg
F = 51(18)2/26 + (51)(9.8)
F = 1135 N upward
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.