1.A copper wire has a diameter of 1.660 mm. What magnitude current flows when th
ID: 1324510 • Letter: 1
Question
1.A copper wire has a diameter of 1.660 mm. What magnitude current flows when the drift velocity is 1.00 mm/s?
Figure 19.33
2.) The defibrillator shown in Figure 19.33 passes 14.0 A of current through the torso of a person for 0.0600 s. How much charge moves?
______________ C
(b) How many electrons pass through the wires connected to the patient?
___________ electron
Explanation / Answer
v = i/neA
i = vneA = 1e-3*8.49e28*1.6e-19*3.14*0.83e-3*0.83e-3 = 29.38 A <---------answer
2) q = i*t = 14*0.06 = 0.84 <---------answer
b) q = ne
n = q/e = 0.84/1.6e-19 = 5.25e+18 <---------answer
3)
R = rho*L/A
L = R*A/rho
A = area = pi*r^2
r = D/2 = 0.150/2 = 0.075 mm = .075e-3 m
L = (0.25*3.14*0.075e-3*0.075e-3)/(5.6e-8)
L = 0.0788 m = 7.88 cm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.