A total charge of Q is deposited uniformly on the surface of a hollow sphere wit
ID: 1307501 • Letter: A
Question
A total charge of Q is deposited uniformly on the surface of a hollow sphere with radius R. What is the magnitude of the electric field at the center of the sphere? What is the magnitude of the electric field at a distance R/2 from the center of the sphere? What is the magnitude of the electric field at a distance 67 cm from the center of the sphere? The radius of the sphere 33.5 cm, the charge on the sphere is 2.68 times 10-5 C and the permittivity of a vacuum is 8.8542 times 10-12 C2/N m2. Answer in units of N/CExplanation / Answer
E=KQ/R^2
K=1/4pi(epsilon)=8.987 *10 ^9 Nm^2/C^2
E=8.987 *10 ^9 *2.68*10^-5 /0.67^2=536537.31 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.