A torsion pendulum is made from a disk of mass m = 5.2 kg and radius R = 0.65 m.
ID: 1307891 • Letter: A
Question
A torsion pendulum is made from a disk of mass m = 5.2 kg and radius R = 0.65 m. A force of F = 46.6 N exerted on the edge of the disk rotates the disk 1/4 of a revolution from equilibrium.
1)
What is the torsion constant of this pendulum?
N-m/rad
2)
What is the minimum torque needed to rotate the pendulum a full revolution from equilibrium?
N-m
3)
What is the angular frequency of oscillation of this torsion pendulum?
rad/s
4)
Which of the following would change the period of oscillation of this torsion pendulum?
increasing the mass
decreasing the initial angular displacement
replacing the disk with a sphere of equal mass and radius
hanging the pendulum in an elevator accelerating downward
Ineed the steps to the finall answers ...
Explanation / Answer
1)the torsion constant of this pendulum
= 46.6 * 0.65 / (0.5* pi )
= 19.28 Nm/ rad
2)the minimum torque needed to rotate the pendulum a full revolution from equilibrium
= 19.28 * 2 pi
= 121.14 Nm
3) moment of inertia
= 5.2 * 0.65^2 / 4
= .55
Torque = MoI * angular acc
121.14 = .55 * a
a= 220.25 rad /s2
s = ut + 0.5 at^2
2 pi = 0 + 0.5 * 220.25 * t^2
t = 0.24 s = period
angular frequency of oscillation of this torsion pendulum
= 1 / t = 4.166 Hz
4) Increasing the mass & Replacing the disk with a sphere of equal mass and radius
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.