Okay, so my professor messed up on this problem. For part B, use the shear modul
ID: 1306158 • Letter: O
Question
Okay, so my professor messed up on this problem. For part B, use the shear modulus for copper again, not lead. She forgot to change it.
A copper cube measures 5.48cm on each side. The bottom face is held in place by very strong glue to a flat horizontal surface, while a horizontal force F is applied to the upper face parallel to one of the edges.
I already did Part A.
A.) How large must F be to cause the cube to deform by 0.17mm ? F = 4.1*105N
B.) If the same experiment were performed on a lead cube of the same size as the copper one, by what distance would it deform for the same force as in part B? ( Again, use the shear modulus for copper, not lead.)
Explanation / Answer
Shear modulus, G = F*l/(A*delx)
A = 0.0548*0.0548 = 3.00304*10^-3 m^2
l = 0.0548 m,
for lead, G= 5.6*10^9 Pa = 44.7*10^9 N/m^2
F = 4.1*105N
So, 5.6*10^9 = (4.1*105 *0.0548)/(3.00304*10^-3 * delx)
So, delx = 1.336*10^-3 m = 1.336 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.