Long uniform rod forumla: (1/12)*(M)*(L^2) A uniform stick 1.5m long with a tota
ID: 1305852 • Letter: L
Question
Long uniform rod forumla: (1/12)*(M)*(L^2)
A uniform stick 1.5m long with a total mass of 270g is pivoted at its center. A 3.6-g bullet is shot through the stick midway between the pivot and one end The bullet approaches at 250 m/sand leaves at 140 m/s. (Figure 1)
Part A
With what angular speed is the stick spinning after the collision?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Figure 1 of 1
A uniform stick 1.5m long with a total mass of 270g is pivoted at its center. A 3.6-g bullet is shot through the stick midway between the pivot and one end The bullet approaches at 250 m/sand leaves at 140 m/s. (Figure 1)
Part A
With what angular speed is the stick spinning after the collision?
Express your answer using two significant figures.
? = rad/sSubmitMy AnswersGive Up
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
initial angular momentum of the bullet = m*v*R
= 3.6*10^-3*250*1.5/4
= 0.3375 kg.m^2/s
intital angular momentum of the stick = 0
total initial angualr momentum, L1 = 0.3375 kg.m^2/s
final angular momentum of the bullet = m*v*R
= 3.6*10^-3*140*1.5/4
= 0.189 kg.m^2/s
let w is the final angular velocity
final angular momentum of the stick = I*w
= (m*L^2/12)*w
= (0.27*1.5^2/4)*w
= 0.050625*w
total final angualr momentum, L2 = 0.189 + 0.050625*w kg.m^2/s
but, L1 = L2
0.3375 = 0.189 + 0.050625*w
==> w = (0.3375 - 0.189)/0.050625
= 2.933 rad/s <<<<<<Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.