A circular loop of wire with area 0.010m2 lies in the x-y plane. Initially there
ID: 1304804 • Letter: A
Question
A circular loop of wire with area 0.010m2 lies in the x-y plane. Initially there's a magnetic field of 4.0T in the -z-direction. The field remains constant for 10s , then decreases gradually to zero in 10s , and then remains zero for 10s .
Part A: Find the magnitude of the induced emf in the loop for the first 10s interval.
Part B: Find the direction of the induced emf in the loop for the first 10s interval.
Part C: Find the magnitude of the induced emf in the loop for the second 10s interval.
Part D: Find the direction of the induced emf in the loop for the second 10s interval.
Part E: Find the magnitude of the induced emf in the loop for the third 10s interval.
Part F: Find direction of the induced emf in the loop for the 3rd 10s interval
Explanation / Answer
change in flux causes emf
flux = B.A
Part A : change in flux = 0, as magnetic field constant
so, induced emf = 0
Part B: Not Applicable, as emf = 0
Part C :emf = d(flux/dt) = 4*0.01/10 = 0.004 V
Part D : anticlockwise direction
Part E : change in flux = 0, as magnetic field constant
so, induced emf = 0
Part F : Not Applicable as induced emf = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.