A circular loop of wire with area 0.025m2 lies in the x-y plane. Initially there
ID: 1303132 • Letter: A
Question
A circular loop of wire with area 0.025m2 lies in the x-y plane. Initially there's a magnetic field of 4.4T in the -z-direction. The field remains constant for 7s , then decreases gradually to zero in 7s , and then remains zero for 7s .
Part A
Find the magnitude of the induced emf in the loop for the first 7s interval.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Find the direction of the induced emf in the loop for the first 7s interval.
Part C
Find the magnitude of the induced emf in the loop for the second 7s interval.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part D
Find the direction of the induced emf in the loop for the second 7s interval.
Part E
Find the magnitude of the induced emf in the loop for the third 7s interval.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part F
Find the direction of the induced emf in the loop for the third 7s interval.
clockwise around the z-axis in the xy-plane counterclockwise around the z-axis in the xy-plane no directionExplanation / Answer
A) dB/dt= 0
emf = A*dB/dt = 0.025*0 = 0
B) no direction
C) dB/dt = -4.4/7
emf = A*dB/dt = 0.025*(4.4/7) = 0.0157 V = 15.7 mV
D) clockwise around the z-axis in the xy-plane
E) dB/dt = 0
emf = A*dB/dt = 0.025*0 = 0
F) no direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.