A 200-loop coil of cross sectional area 8.5 cm 2 lies in the plane of the page.
ID: 1304652 • Letter: A
Question
A 200-loop coil of cross sectional area 8.5 cm2 lies in the plane of the page. An external magnetic field of 0.060 T is directed out of the plane of the page. The external field decreases to 0.020 T in 12 milliseconds.
(a) What is the magnitude of the change in the external magnetic flux enclosed by the coil? (Units is Tm^2)
(b) What is the magnitude of the average voltage induced in the coil as the external flux is changing? (units is V)
(c) If the coil has a resistance of 4.0 ohms, what is the magnitude of the average current in the coil? (Units is A)
Explanation / Answer
a, change of magnetic magnetic flux = NAdB
= 200* 8.5 *10^-4 * (0.06-0.02)
= 2.72 *10^-3 Tm^2
---------------------------------------------------------------
b. induced emf e = d(flux)/dt
= 2.72*10^-3 /12*10^-3
= 0.2266 Volts
------------------------------------------------------------------
c. induced current i = emf/R
i = 0.22667/4
i =0.056 Amps
-----------------------------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.