A 200 g block of ice at 0degreeC and 1 atm melts completely to water. What is it
ID: 1517534 • Letter: A
Question
A 200 g block of ice at 0degreeC and 1 atm melts completely to water. What is its change in entropy?(L_f = 333 k J/Kg, L_v = 2256 kJ/Kg). 244 J/K 512 J/K 610 J/K 146 J/K A certain heat engine draws 500 J/s from a water bath at 27degreeC and transfers 400 J/s to a reservoir at a lower temperature. The efficiency of the engine is 55% 20% 75% 25% 393 cm^3 of an ideal gas is at 17degreeC. It is heated at constant pressure to 37degreeC. It will now occupy: 463 cm^3 313 cm^3 420 cm^3 3.478 cm^3 Electric charges of the same sign attract each other repel each other exert no forces on each other none of theseExplanation / Answer
8. The change in entropy at a constant T = Q/T
where Q = m*LF and T is in Kelvin
so S = 0.200kg*333x10^3J/kg/(273) =243.95 J/K or 244 J/K ans. is (a)
9. efficiency = 1- 400/500 = 0.20 = 20% ans. is (b)
10. we know that PV =nRT
V1/T1 = V2/T2
V2 = 393 * 310 / 290 =420.10 cm3.........Ans. ans. is (c)
11. (b) repel each other
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.